Zákaly sklovca - keď je chyba obrazu skutočne vo vašom prijímačiZakaly sklovca

Vnútro oka je vyplnené tekutinou gélovej konzistencie, ktorá drží jeho tvar.

Po narodení je tento gél číry a jednotný, bohužiaľ však, s pribúdajúcim vekom sa tento gél stáva tekutejší a tak vznikajú na niektorých miestach gélové zhluky, ktoré voláme zákaly.
(Pozor ! Zákaly môžu byť rovnako aj prejav zranenia oka či inej choroby.)
Zákaly v sklovci nepodceňujte, nie u každého človeka sú iba „nečistotou“ vo videní. Môžu byť aj signálom, že trpíte nejakým závažným ochorením očí.
Dôsledkom tohoto procesu sú vznikajúce defekty, ktoré sa prejavujú ako polo-priesvitné obrazce - čiarky, škvrnky, pavučinky a podobne. Najviac sú vidno na svetlých plochách (biele steny, sneh, obloha a podobne).
Problém nastáva, ak ich počet a tmavosť stúpa a dostávajú sa viac do centra zorného pola.Zakaly sklovca

(Ukážka, ako vidí človek so zákalkami bežný pohlad na oblohu.)


Ja sám osobne si pamätám, že som tieto svetlé a priesvitné potvory naháňal pohybom očí ešte ako dieťa, ale vždy mi odplávali niekam do strany. Pred asi 5 rokmi a doslova zo dňa na deň, sa objavili ako tmavé škvrnky - mám ich viac, ale trápili ma hlavne dve, motajúce sa blízko stredu môjho videnia.

Najprv som si myslel, že mi len niečo padlo do oka, ale vypláchnutie oka nepomohlo. A tak som si uvedomil, že to je vo vnútri oka. Nasledovala návšteva očného, ktorý mi vysvetlil, že sa jedná o zákaly sklovca a nie je veľa vecí, čo sa s tým dá robiť, okrem zvyknutia si na to.

Zvyknúť ? Na toto ? Celý svet sa mi zrútil - kto nezažil aké to je pozerať sa na machule celý deň, naozaj nepochopí aké to je. Nuž ale poďme po poriadku.. čo všetko som si o tom naštudoval, čo všetko som vyskúšal a ako to celé dopadlo.Čo sa dá so zákalkami robiť ?Kvapky do očí s Jodidom draselnýmZakaly sklovca

Ako prvú odporúčanú vec, na ktorú som narazil, bolo skúsiť použiť očné kvapky s jodidom draselným - napríklad tieto.

Na internete som našiel pár odkazov ľudí na fórach, kde tvrdili, že im pomohli aspoň redukovať časť zákalov v očiach. Skúšal som ich dlhodobo, mne však bohužiaľ nijako nepomohli.Rozbitie zákalov YAG laseromZakaly sklovca

Ďalšia metóda, ktorá sa používala v zahraničí, ale pred pár rokmi prišla aj na Slovensko, je rozbíjanie zákalov na menšie kúsky, ktoré by tak veľmi nevadili, ako tie veľké. V čase keď som to chcel skúsiť, to robilo len jedno pracovisko v Martine. Tak som sa tam vybral a neuveriteľne sa tešil ako sa vrátim domov s omnoho čistejším zrakom.

Na moju smolu mi lekár povedal, že to nemôžu u mňa vykonať, lebo ich mám príliš blízko stredu oka a bolo by tam riziko vážnejšieho poškodenia zraku, ak by sa trafili kam nechceli.

Pri neskorších konzultáciách s ďalšími očnými lekármi som sa dozvedel, že by mi to možno aj tak veľmi nepomohlo, mal by som síce existujúce väčšie zákaly rozbité na menšie, ale niektoré z nich by mi vadili možno ešte viac ako tie čo som mal, ak by sa vystrelili ešte viac do stredu videnia - je to proste lotéria.VitrektómiaZakaly sklovca

Toto je už dosť hard-core vec, ale asi momentálne jediná, čo naozaj pomáha. Celý ten gélový sklovec je odstránený z oka a nahradený špeciálnym roztokom. Časom si tento roztok oko samé nahradí novým sklovcom. Nemáte však nikdy záruku, že sa vám časom zas zákaly neobjavia. Táto operácia sa odporúča len tým, čo majú zákaly naozaj tak závažné, že sa stáva ich zrak takmer nepoužiteľný pri bežnom živote a stažuje všetko od čítania, cez šoférovania a podobne. S touto operáciou je totiž spojené aj riziko - aj keď ako mi bolo povedané nízke - že ak to nedopadne dobre, môžem finálne stratiť zrak úplne. Tak to teda nie, ďakujem.Ako to dopadlo ?Zhrniem to - zvykol som si. A pridám aj trochu optimizmu pre tých, čo práve zažívajú prvotné zoznámenia sa s týmto problémom - naozaj sa na to dá zvyknúť, aj keď vám to bude pripadať priam neuveriteľné. Je to len otázka času a ako je človek veľmi citlivý na vnímanie takýchto vecí. Mňa osobne to veľmi trápilo asi prvé 3-4 roky.. naozaj dosť.

Stále som to vnímal, riešil, ľutoval sa. Raz vám však v hlave čosi precvakne a myseľ si povie stačilo. A prestanete to riešiť. Už sa len z času na čas podivíte koľko veľa ich v skutočnosti je, hlavne keď budete niekde vo veľmi presvetlenej miestnosti s bielymi stenami a nebodaj aj svetlým nábytkom..Moje tipy na záver