Swanwick večerné okuliare - blokátor modrého svetla pre lepší spánok (recenzia)Swanwick

To, že modré svetlo je zabijak spánku potvrdzuje mnoho výskumov. [1] [2] [3]

Pokiaľ však nežijete ako pustovník niekde v lese, prípadne ste v zápale moderného hipsterského štýlu života nevyhodili z bytu všetku elektroniku a nesvietite si večer len sviečkami, ste týmto svetlom obklopený takmer neustále. Televízory, počítače, telefóny, tablety, ale aj bežné LED žiarovky vyžarujú modrú zložku svetla do našich očí neustále.

Aby ste sa nemuseli so svojou milovanou technikou rozlúčiť existuje elegantné riešenie - stačí si večer nasadiť okuliare, ktoré modré svetlo blokujú. Odporúča sa nosiť ich aspoň 1 až 2 hodiny predtým, ako idete spať. Nebude sa tak blokovať tvorba melatonínu a to vám pomôže rýchlejšie zaspať.

Na trhu existuje mnoho okuliarov tohoto typu, no bohužiaľ veľa z nich vyzerá fakt hrozne (ukážkový príklad). Už to, že začnete odrazu večer nosiť špeciálne okuliare môže na vašu rodinu spočiatku pôsobiť prekvapivo, tak netreba tomu pridávať ešte aj nosením niečoho, čo vyzerá skôr ako ochranné okuliare pre drevorubačov.


Swanwick


Našťastie ale existuje pár výrobcov, ktorý na to myslia a vybrali sa cestou pekného dizajnu aj pre tento typ okuliarov. Ja som sa nakoniec rozhodol pre firmu Swanwick a jej radu Night Swannies Classic Collection. Ono na okuliaroch veľmi nie je čo recenzovať, buď sa vám páčia alebo nie. A buď modré svetlo blokujú, alebo nie. Na to prvé si musí dať každý odpoveď sám. V prípade, že sa vám tento model nepáči (fotka na začiatku článku), samotný Swanwick má vo svojom eshope viac dizajnov na výber.

Osobne len môžem potvrdiť, že potom ako som ich začal nosiť pred spánkom (pozerám s nimi večer televízor, prípadne do iPadu), tak zaspávam omnoho rýchlejšie. Vačšinou spím už do 10-20 minút potom ako si ľahnem. Je síce pravda, že som postupne upravil viac vecí vo svojom živote, ktorými si zlepšujem kvalitu spánku, takže nedám ruku do ohňa za to, že to je len tými okuliarmi. Môžem však potvrdiť jednu zvláštnosť - akonáhle si ich večer nasadím, začnem po chvíľke pociťovať príjemnú únavu. Akoby moje telo dostalo jasný signál, že už je večer a tak má spomaliť a začať tlmiť energiu. Neviem, možno je to už niečo ako Pavlovov podmienený reflex - každopádne nie je vôbec ojedinelé, že akonáhle si ich nasadím, do pár minút prvýkrát zívnem. Bez srandy :)

Na jednu vec ale musím upozorniť. Kto ešte tento typ okuliarov nenosil, bude zo začiatku možno prekvapený tým, ako vidí svet okolo seba. Bude celý do žlta - až oranžova. Dobrá správa ale je, že sa dá na to celkom rýchlo zvyknúť. Aspoň mne to už dnes príde úplne v pohode.


Swanwick

(Na fotke ukážka, ako všetko na čo pozeráte zmení farbu.)


Samozrejme ak je večer, kedy na televízor nečumím a dám si oddych aj od počítača či tabletu a miesto toho si večer čítam skutočnú knihu z papiera (používam žiarovky Philips Hue, kde mám večer nastavene stlmené žlté večerné svetlo), tak si okuliare nemusím dať. Inak ale už pravidelne okolo 19-tej nasadzujem moje oranžáky a doprajem tak mojim očiam úľavu a mozgu signál nech sa začne chystať “na kutě”.

PS: Ak by sa niekto z vás rozhodol zakúpiť si okuliare cez Swanwick, nech vás neodradí, že vo formulári na doručovaciu adresu chýba v ponuke Slovensko. Stačí im napísať email a oni vám pošlú link, na ktorý keď kliknete bude o všetko postarané a okuliare vám pošlú aj na Slovensko.