Titulka


(Vydané 7.5.2019)
Aktualizované 23.2.2020

Histamínová intolerancia (HIT) - keď vaše trávenie bojuje s jedlom aj s vamiHIT

Histamín je látka, ktorá sa bežne nachádza v potravinách.

Rovnako tak si ho naše telo vie aj samé tvoriť a uskladňuje ho v špeciálnych bunkách (Mastocytoch a Leukocytoch).
Je to dôležitá látka, ktorú telo používa na viaceré procesy.

Problém nastáva, keď telo nedokáže alebo nestíha histamín odbúravať a tak sa v krvi nahromadí jeho zvýšené množstvo.

Odbúravať histamín umožňujú dva enzýmy: Niektorí ľudia trpia zníženou produkciou týchto enzýmov čo spôsobuje zlú kontrolu hladiny histamínu a následné reakcie ako: Sú to veľmi podobné reakcie ako pri alergiách (pri ktorých telo práve ako súčasť boju proti alergénu uvoľnuje histamín z našich buniek), preto je spočiatku veľmi ťažké rozlíšiť, či má človek alergickú reakciu, alebo trpí histamínovou intoleranciou.


Ako zistiť čí mám HIT


HIT
Či máte tento problém sa zisťuje z vyšetrenia krvi, kde sa zmeria kvantita a aktivita DAO. Približné hodnoty a ich vysvetlenie: Bohužiaľ však vôbec nie je do dnešnej doby jasné, či je tento test spolahlivý.

Skeptický názor na toto vyšetrenie má okrem iných aj Dr. Igor Bukovský, ktorý tvrdí, že len vyšetrenie hodnôt DAO z krvy nie je dostatočné. Na rozklade histamínu sa totiž zúčastňuje aj enzým HNMT, ktorý pôsobí v bunkách a ich okolí. A teda je veľmi otázne či je správne okamžite zaradiť človeka medzi "histaminikov" ak vyšetríme len jeden z dvoch dôležitých enzýmov.

Podobnú skepsu má aj známa výskumníčka, pedagogička a autorka s viac ako tridsaťročnými skúsenosťami v oblasti biochemických a imunologických reakcií Dr. Janice Joneja. Okrem iného uvádza, že hladina histamínu a teda aj DAO v tele neustále kolíše, takže hladina by bola iná, ak by sa vzorka odoberala v rôznych časoch počas dňa. DAO je tak isto v rôznych orgánoch a ako to teda ako celok funguje pri kontrole hladiny histamínu či prejavuje v nadbytku histamínu, je dnes ešte neznáme.

Preto ak nám vyšetrenia na alergie, Crohnovu chorobu, SIBO a ďalšie navrhnuté dokotorom vyšli negatívne, dobré na overenie či netrpíte náhodou histamínovou intoleranciou je to, že začnete s nízko-histamínovou diétou a budete pozorovať, či nepríjemné prejavy ustupujú.Čo robiť ak mám histamínovú intoleranciu ?


HIT

Ak ste zistili, že histamínovou intoleranciou naozaj trpíte, alebo si chcete nízko-histamínovou diétou overiť ako bude vaše telo reagovať, nezostáva vám nič iné ako zmeniť svoj jedálniček.

Dôležitá vec je vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré: Teraz príde prvý šok - ak sa pozriete prvý krát na odporúčaný zoznam čo jesť a čomu sa vyhnúť - môže vám doslova padnúť sánka pri predstave čoho všetkého sa musíte vzdať. Ale nebojte sa, je to len vec zvyku, ako skoro všetko v živote. V konečnom dôsledku táto zmena upraví jedálniček pre väčšinu ľudí na omnoho zdravšiu formu, akú mali doteraz.

Obecné pravidlá hovoria, že sa treba vyhýbať následovnému:

Aby to nebolo veľmi jednoduché, záleží aj od toho, koľko histamínu ste už do seba daný deň dostali, prípadne sa uvoľnil vo vašom tele.. niekedy vám tá istá potravina ráno nespraví nič, ale večer, keď už máte za sebou pár iných histamínových jedál, zavŕšite tu pomyselnú poslednú kvapku vašej histamínovej nádoby a histamín “pretečie”.

Na internete môžete nájsť množstvo zoznamov odporúčaných a neodporúčaných potravín pre ľudí trpiacim HIT, každý sa v čomsi líší. Preto som sa rozhodol zozbierať informácie z viacerých najznámejších zdrojov a filtrom prešli len potraviny na ktorých sa zhodla väčšina. Zoznamy priebežne aktualizujem podľa toho ako vychádzajú nové výskumy na túto tému.

Vytvoril som postupne sériu 6 článkov, kde môžete v prehľadnej forme a v kategóriach vidieť čo sú povolené potraviny, ďalej potraviny ktoré môžete konzumovať v menších množstvách a ktorým by ste sa mali úplne vyhnúť.

Potraviny pri histamínovej intolerancii (1) - Zelenina
Potraviny pri histamínovej intolerancii (2) - Živočíšne produkty
Potraviny pri histamínovej intolerancii (3) - Oleje a orechy
Potraviny pri histamínovej intolerancii (4) - Škroby (Zemiaky, ryža, chlieb, atď..)
Potraviny pri histamínovej intolerancii (5) - Ovocie
Potraviny pri histamínovej intolerancii (6) - Bylinky, korenie, nápoje a ostatné
DAOSIN


HIT

Na uľahčenie situácií, kedy sa nedá vyhnúť jedlám obsahujúcich veľa histamínu, prípadne blokujúcich enzým DAO, môžete nájsť na našom trhu doplnok pod názvom DAOSIN. Len pre zaujímavosť, je to extrakt z bravčových obličiek. Jeho užitie je jednoduché - 15 až 30 minút pred jedlom, ktoré viete že patrí do kategórie "zakázaných", užijete jednu kapsulu.

Pozor však, ako som už spomenul, tento doplnok pomôže len pri trávení jedál, ktoré obsahujú veľa histamínu, prípadne blokujú enzým DAO. Nepomôže ale pri potravinách, ktoré uvoľnujú existujúci histamín z buniek tela, ako napr: Za ekonomicky najlepšie balenie so 60 kapsulami dáte v dnešnej dobe (článok písaný v máji 2019) okolo 40 eur.

(Môžete skúsiť koľko stojí teraz napríklad v porovnávači cien Heureka - 60 tabliet DAOSINu.)

Bohužiaľ, žiadna poisťovňa ho v dnešnej dobe neprepláca a to ani ak máte potvrdenie o histamínovej intolerancii priamo do lekára.


Probiotiká


HIT
Ak chcete dopomôcť svojej črevnej mikroflóre, nesmieme zabudnúť na probiotiká.

Zoznam je členený na tie, ktoré pomáhaju pri HIT, prípadne tie čo neškodia ani nepomáhaju, no a na záver aj tie, ktorým sa vyhnúť. Pri kúpe teda sledujte zloženie a berte len také, ktoré tvoria baktérie z tých čo pomáhajú, alebo sú neutrálne.

Výskum ide aj v tejto oblasti stále vpred, preto tento zoznam priebežne aktualizujem.

Pomáhajú pri HIT Neutrálne pri HIT Zhoršujú stav pri HIT
Aby som do toho zas pridal trošku svojich skúseností, po dlhom hľadaní a skúšaní som nateraz zakotvil a používam probiotiká PROBIO-FIX INUM, ktoré obsahujú len Lactobacillus rhamnosus GG, LGG® a Bifidobacterium animalis, subsp. lactis, BB-12®.

Zase pre rýchle porovnanie cien môžete použiť porovnávač cien na Heureke. (Nie som nijak platený heurekou, len ju používam osobne vždy pred nákupom ďalšieho balenia, aby som našiel predajcu s momentálne nejlepšou cenou. Tak verím, že to pomôže aj vám.) Heureka - PROBIO-FIX INUM 60 kapsúlA čo ten Alkohol ?!


HIT
Nie nezabudol som :)

Bohužiaľ metabolické dráhy alkoholu a histamínu používajú v tele spoločné enzýmy a preto súťažia pri spracovaní, čo v konečnom dôsledku znižuje elimináciu histamínu: pubmed/10344773

Navyše samotný alkohol vo väčšej či menšej miere obsahuje samotný histamín a zároveň aj uvoľnuje histamín z našich buniek.

Najmenej histamínu obsahuje vodka a gin, najviac naopak pivo, či vína (hlavne červené).

Existujú aj nízkohistamínové vína, ktoré sa dajú kúpiť už aj na Slovensku a znižujú nežiadúce prejavy.
Samozrejme aj pri nich to závisí od toho, aké množstvo použijete..